illatos levendula csokor
Olajokról

Levendula – mi mindenre jó?

A levendula az egyik kedvenc növényem. Van 3 nagy bokrom az előkertben. Még Tihanyból hoztam pár éve, és szerencsére jól érzi magát nálunk. Az illatát nagyon szeretem. A kisfiamra is átragadt, ha elmegyünk mellette, mindig megdörzsöli, hogy milyen finom illata van. Persze nem volt ez mindig így, amíg kisebb volt, a dörzsölés inkább tépés volt.

levendula virágzás
Virágzik a levendula

Az ismerőseim között nagyon megosztó növény. Vagy valaki nagyon szereti az illatát (természetesen ez vagyok Én), vagy valaki nagyon nem szereti (de akkor mit szeret?!).

Levendula szüret idején a szokásos levendulás zsákocskán, és levendulás szárított csokrokon kívül készül belőle nálunk levendulás kenyér, levendulás keksz, levendulás limonádé, levendulás szörp, levendulás cukor, fűszer húsokhoz, levendulás kávé, ez kihagyhatatlan. És persze levendulás szappan, fürdőbomba, testápoló tömb, ajakbalzsam… Tényleg sok mindenre felhasználom. 🙂

A levendula olaját a virágzatból nyerik ki. A levendulaolaj jelentős részét Dél-Franciaországban állítják elő. Elsősorban mediterrán éghajlaton elterjedt növény. Magyarországon 1922-ben, a Tihanyi-félszigeten kezdték termeszteni.

Fő terápiás tulajdonságai:

  • fájdalomcsillapító,
  • antidepresszáns,
  • fertőzés gátló,
  • vírusölő,
  • hurutoldó,
  • hámosító,
  • bőrregeneráló,
  • vérnyomás csökkentő,
  • idegrendszerre ható, nyugtató.

Nagyon hatásos masszázshoz, vagy fürdővízhez, az izomfájdalmak enyhítésére. Álmatlanság ellen 1-2 csepp illóolajat tehetünk a párnánkra. Segít megfázás és influenza kezelésében, mert legyűri a fertőzést okozó vírusokat. Én teafa (vírusölő, gombaölő, hurutoldó) illóolajjal párosítva szoktam párologtatni megfázásos időszakban. Fejfájás esetén néhány csepp illóolajat a homlokunkba, halántékunkba dörzsölve enyhíti a fájdalmat. Csípésre csepegtetve, bedörzsölve az illóolaj felszínre hozza a fullánkot. Kisebb égési sérüléseket nagy hatékonysággal gyógyít. Kisebb sebeknél, ha lemosóként használjuk, meggátolja az elfertőződést.

Lelki hatását tekintve a levendula csillapít, nyugtat és kiegyensúlyoz. Enyhíti a hangulatingadozást, a depressziót, a premenstruációs tüneteket. Nyugtató hatása révén elmélyíti a relaxációt.

Ellenjavallatok:

  • terhesség első hónapjaiban nem ajánlott.

Széles körben használt a bőrápolásban. Szappanba az illóolaját szoktam leginkább rakni. Egy kis zabpehelylisztbe csepegtetve tovább megőrzi az illatát a szappan. Készítettem már szappant levendula virágvízzel. Illetve magát a szárított növényt, a virágát is felhasználom a szappan dekorálása során.

Levendulás szappanjaim:

Forrás: Gill Farrer-Halls. (2008). Az aromaterápia bibliája.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük